Duminica Tuturor Sfinţilor, serbată la Ruseni-Borleşti

Arhiepiscopia Iașilor Iunie 24, 2019   Autor: Constantin Ciofu

Duminica Tuturor Sfinţilor a fost prilej de bucurie şi de rugăciune pentru enoriaşii din Parohia Ruseni I, Protopopiatul Roznov, judeţul Neamţ. După ce au participat la Sfânta Liturghie, oamenii şi-au îndreptat paşii către troiţa închinată Tuturor Sfinţilor, ce străjuieşte satul în partea de vest, ridicată prin osteneala familiei Roşu. Aşa cum este rânduiala în această parte a Moldovei, când este hramul unei troiţe se adună multă lume şi se înalţă rugăciuni către ceruri. La fel s-a întâmplat şi acum, astfel că un sobor de trei preoţi au oficiat slujba Aghesmei mici şi Taina Sfântului Maslu. Alături de membrii familiei, au mai participat rude şi prieteni veniţi de aproape şi de departe, pentru a cinsti împreună Sfânta Cruce şi Duminica Tuturor Sfinţilor. Deşi norii s-au strâns în jurul pâlcului de creştini adunaţi la acest moment de rugăciune, Dumnezeu i-a ocrotit de revărsatul ploii, astfel că întregul program s-a desfăşurat în condiţii prielnice. Credincioşii au fost miruiţi de către slujitorii Sfântului Altar şi au ascultat cu atenţie cuvintele din Sfânta Scriptură şi rugăciunile Tainei Vindecării. Predica de la finalul slujbei a fost ţinută de preotul Ştefan Eugen Severin de la Parohia Socea-Rediu, Protopopiatul Roznov, judeţul Neamţ, care a subliniat că oamenii sunt chemaţi la viaţa de sfinţenie: „Ar trebui să ne apropiem de Izvorul Sfinţeniei, aşa cum au făcut toţi sfinţii de-a lungul veacurilor. Sfântul Serafim de Sarov spunea că scopul vieţii omului este dobândirea Duhului Sfânt. Dacă l-ai dobândit pe Duhul Sfânt, ai cerul şi pământul în tine. Dacă ai dobândit Duhul Sfânt, nimic din această lume nu te mai tulbură. Omul care trăieşte după Evanghelie are pace în sufletul său, odihnind astfel şi pe cei din jurul lui. Un astfel de om este chemat la sfinţenie”. Preotul paroh Neculai Diaconu a adăugat apoi că „a fi sfânt, înseamnă a fi liber de păcat”, remarcând că toţi oamenii sunt chemaţi la sfinţenie, după cum a spus Mântuitorul: „Fiţi sfinţi pentru că Eu sunt Sfânt” (I Petru 1, 16). Oamenii au sărutat apoi Sfânta Evanghelie şi Sfânta Cruce, iar după ce au fost miruiţi au fost stropiţi cu apa sfinţită. În ograda familiei Roşu a avut loc apoi agapa frăţească spre slava lui Dumnezeu şi spre pomenirea celor adormiţi. Tradiţia cinstirii troiţelor în ţinutul Roznovului se adaugă evalviei pe care sătenii o manifestă mereu faţă de biserică. Bucuria şi comuniunea unor astfel de momente aduc în sufletele credincioşilor pace şi mult folos duhovnicesc.